Value for Money: Boxes of Teabags | SchoolsWorld

SIGN IN

TAG CLOUD

 

Value for Money: Boxes of Teabags

Description

Challenge Key Stage 3 maths pupils to calculate which item is the best value for money, starting a numbers and algebra lesson with this practical classroom resource for secondary students.

Students are shown how to work out which box of teabags is the best value for money, before being challenged to do the same calculation for two jars of peanut butter.

Part of the series: Secondary Lesson Starters

RATING

0
0
Recommended

POLL

What should Clegg's pledge to give councils £100m to help with childcare actually be spent on?
Improved facilities
44%
Training
18%
Free childcare
31%
Educational materials
7%
Total votes: 182